Vyhledávat

Dopřejte dětem pocit, že zaboří ruce do hlíny

a zapomenou na okolní svět

Týden s hlínou

Dopřejte dětem pocit,

že zaboří ruce do hlíny

a zapomenou

na okolní svět

Týden s hlínou

Pojďte si hrát a objevovat spolu s dětmi hlínu všemi smysly.

Naberte si ji do dlaní, dejte jí tvar a vnímejte skrze ni přítomný okamžik i sami sebe. Ukážu vám, co všechno můžete s hlínou zažít, i když doma či ve školce nebo škole nemáte keramickou pec.

Pamatujete si ještě, jak příjemné je cítit v rukou keramickou hlínu?”
Napadlo vás někdy, že by si děti mohly s hlínou jen tak hrát a užívat si, jak uklidňující je?
Věděli jste, že hlínou můžete i malovat nebo ji využít při batikování, malování suchým pastelem a dalších výtvarných technikách?

Inspirujte se mými zkušenostmi, zamilujte se společně se mnou do hlíny a začněte ji s dětmi objevovat doma, ve školce nebo ve výtvarném kroužku.

Proč zrovna hlína?

Hlína žije

Hlína připomíná živou bytost, a můžete k ní proto přistupovat jako k člověku. Nechejte děti, ať se s ní nejprve pomalu seznámí konečky prstů a zjistí, co je vlastně zač. A pak je povzbuďte k tomu, aby si vzali hlínu do dlaní a poznávali ji více do hloubky prostřednictvím hry, zážitku a experimentu.

Hlína podrží i pohladí

Hlíny se můžete dotýkat a na oplátku jí být dotýkáni. Prostřednictvím svých rukou jí můžete dávat tvar – mačkat, tlačit, válet… Pro děti je fascinující zanechávat v hlíně stopy i nechat si od ní namasírovat dlaně.

Hlína probouzí smysly

Hlína má mnoho podob – je teplá, studená, měkká, tvrdá, špinavá, blátivá, život dávající, poddajná, tvárná, pulsující, něžná, ženská, nestálá, proměnlivá, hladivá a něžná. Pojďte společně prozoumat, jak bude promlouvat k vám a vašim dětem.

Co vás v Týdnu s hlínou čeká?

  1. Jeden týden nabitý informacemi, během kterého s vámi budu sdílet své zkušenosti s tvořením s hlínou.
  2. Tipy a náměty pro domácí tvoření, při kterém se obejdete bez keramické pece.
  3. Povzbuzení a spousta inspirace v uzavřené facebookové skupině, kde můžete se mnou a s ostatními sdílet fotografie z tvoření nebo se mě na cokoliv zeptat.
  4. 2 kg světlé točířské hlíny, do níž se s dětmi můžete ihned zanořit.

Jakou knihu dostane jako součást Týdne s hlínou?

Ruce v hlíně - Tvořivá keramika pro děti

V knize vám vysvětlím, proč vnímám keramickou hlínu jako něco víc než jen hmotu, která „zkamení“ při výpalu. Ukážu vám, že je hlína živoucí materiál, který můžete s dětmi zkoumat a tvořivě používat i netradičními způsoby.

Povzbudím vás k tomu, abyste podle principů artefiletiky experimentovali s hlínou všemi smysly. Kromě detailních tvořivých postupů v knize najdete i motivační aktivity, pohybové hry a podněty k závěrečné reflexi po ukončení tvoření.

Knihu jsem psala nejen pro rodiče, ale i pro pedagogy MŠ a 1. stupně ZŠ, lektory v mateřských centrech či zájmových kroužcích a vyučující v základních uměleckých školách, kteří vedou výtvarnou přípravku.

A jak bude Týden s hlínou probíhat?

Objednávky přijímám do 8. 4.

Balíčky s hlínou budu rozesílat v týdnu od 19. 4. Čím dříve si Týden s hlínou objednáte a zaplatíte, tím větší máte jistotu, že na vás hlína zbyde. Balíčků je omezený počet kusů.

V pondělí 25. 4. začínáme.

V členské sekci vás každý den čeká výtvarný projekt, kterému se budeme věnovat. Přístup vám zůstane po dobu 1 roku, takže se můžete ke všem fotografiím a videím kdykoliv vrátit. Ve facebookové skupině budeme sdílet tvorbu a vzájemně se inspirovat.

Co říkají na Týden s hlínou jeho účastníci?

"Moje děti jen tak u něčeho nevydrží v klidu, takže mě fascinovalo, jak dlouho se dokážou na práci s hlínou soustředit. I mě samotnou překvapilo, jak příjemné i uklidňující je dotýkat se hlíny a kolik možností ke tvoření hlína nabízí. Týden s hlínou mi otevřel úplně nový svět a i po jeho skončení tvoříme s dětmi s hlínou téměř každý den."

Ingrid Dach

"My jsme si Týden s hlínou užili při hodinách výtvarné výchovy, pracovní výchovy, dramatické výchovy a ve školní družině. Hlína byla kouzlem, pokusem, hrou. Velkou radost nám dělalo mačkání, trhání, plácání, matlání po rukou a malování prstem. Děti bavilo vše, každý si z těch 30 dětí našel svou radost s hlínou."

Pavlína Kollertová

"Pro mne bylo nejpřínosnější to zjištění, že nemusí jít jen o vytvoření nějakého výrobku, ale především o proces tvorby, tedy spíš o zážitek z doteku. Pro mne samotnou je to velká relaxace moci se hlíny dotýkat. I děti to moc bavilo a užily si “patláníčko” a špinavé ruce."

Veronika
(děti 1, 5 a 3 roky)

“Moje děti jen tak u něčeho nevydrží v klidu, takže mě fascinovalo, jak dlouho se dokážou na práci s hlínou soustředit. I mě samotnou překvapilo, jak příjemné i uklidňující je dotýkat se hlíny a kolik možností ke tvoření hlína nabízí. Týden s hlínou mi otevřel úplně nový svět a i po jeho skončení tvoříme s dětmi s hlínou téměř každý den.”

Ingrid Dach

“My jsme si Týden s hlínou užili při hodinách výtvarné výchovy, pracovní výchovy, dramatické výchovy a ve školní družině. Hlína byla kouzlem, pokusem, hrou. Velkou radost nám dělalo mačkání, trhání, plácání, matlání po rukou a malování prstem. Děti bavilo vše, každý si z těch 30 dětí našel svou radost s hlínou.”

Pavlína Kollertová

“Se synem jsme zvládli téměř všechny aktivity. Přes prvotní ohmatání hlíny, synovu sebekontrolu, aby se hlínou neumazal, dokud nezjistil, že umazání se od hlavy k patě nejen sebe, ale i mě, je vlastně velká legrace, že se nic jiného nestane, než že hlína zaschne a během chvilky se zase smyje. Že z hlíny může modelovat (své počáteční písmeno, mističku, ve které má teď sladkosti, postavičky) a že modelování z hlíny není totéž jako z plastelíny, nebo že hlínou může malovat. Malba hlínou byl jeden z nejlepších projektů a pro mě největším wow efektem. Zůstal nám po ní krásný domeček, který jsme zarámovali, a mě lněná taška k přenášení knih z knihovny. Pokud bych si měla něco přát, tak snad jenom vypalovací pec, ale tu logicky nemůže Radka distribuovat Pro zážitek práce s hlínou ale udělala maximum!”

Petra Mirovská

Kolik za TÝDEN S HLÍNOU zaplatíte?

Týden s hlínou vás přijde na:

1190 Kč vč. DPH
Za tuto cenu získáte 2 kg světlé točířské hlíny, 14 dnů mé podpory ve skupině a roční přístup ke všem projektům v členské sekci.

Přidat se můžete už jen

Dejte mi vědět, až znovu poběží Týden s hlínou

Neváhejte a zapojte se už teď!

Chci prožít Týden s hlínou

Neváhejte a zapojte se už teď!