Vyhledávat

Dopřejte dětem pocit, že zaboří ruce do hlíny

a zapomenou na okolní svět

Týden s hlínou

Dopřejte dětem pocit,

že zaboří ruce do hlíny

a zapomenou

na okolní svět

Týden s hlínou

Pojďte si hrát a objevovat spolu s dětmi hlínu všemi smysly.

Naberte si ji do dlaní, dejte jí tvar a vnímejte skrze ni přítomný okamžik i sami sebe. Ukážu vám, co všechno můžete s hlínou zažít, i když doma nemáte keramickou pec.

Pamatujete si ještě, jak příjemné je cítit v rukou keramickou hlínu?”
Napadlo vás někdy, že by si děti mohly s hlínou jen tak hrát a užívat si, jak uklidňující je?
Věděli jste, že hlínou můžete i malovat nebo ji využít při batikování, malování suchým pastelem a dalších výtvarných technikách?

Inspirujte se mými zkušenostmi, zamilujte se společně se mnou do hlíny a začněte ji s dětmi objevovat doma, ve školce nebo ve výtvarném kroužku.

Proč zrovna hlína?

Hlína žije

Hlína připomíná živou bytost, a můžete k ní proto přistupovat jako k člověku. Nechejte děti, ať se s ní nejprve pomalu seznámí konečky prstů a zjistí, co je vlastně zač. A pak je povzbuďte k tomu, aby si vzali hlínu do dlaní a poznávali ji více do hloubky prostřednictvím hry, zážitku a experimentu.

Hlína podrží i pohladí

Hlíny se můžete dotýkat a na oplátku jí být dotýkáni. Prostřednictvím svých rukou jí můžete dávat tvar – mačkat, tlačit, válet… Pro děti je fascinující zanechávat v hlíně stopy i nechat si od ní namasírovat dlaně.

Hlína probouzí smysly

Hlína má mnoho podob – je teplá, studená, měkká, tvrdá, špinavá, blátivá, život dávající, poddajná, tvárná, pulsující, něžná, ženská, nestálá, proměnlivá, hladivá a něžná. Pojďte společně prozoumat, jak bude promlouvat k vám a vašim dětem.

Co vás v Týdnu s hlínou čeká?

  1. Jeden týden nabitý informacemi, během kterého s vámi budu sdílet své zkušenosti s tvořením s hlínou.
  2. Fotografie a videa plná tipů a námětů pro domácí tvoření, při kterém se obejdete bez keramické pece.
  3. Povzbuzení a spousta inspirace v uzavřené facebookové skupině, kde můžete se mnou a s ostatními sdílet fotografie z tvoření nebo se mě na cokoliv zeptat.
  4. Podepsaná kniha Ruce v hlíně, ve které najdete moje nejoblíbenější náměty na tvoření.
  5. 2 kg světlé točířské hlíny, do níž se s dětmi můžete ihned zanořit.

Jakou knihu dostane jako součást Týdne s hlínou?

Ruce v hlíně - Tvořivá keramika pro děti

V knize vám vysvětlím, proč vnímám keramickou hlínu jako něco víc než jen hmotu, která „zkamení“ při výpalu. Ukážu vám, že je hlína živoucí materiál, který můžete s dětmi zkoumat a tvořivě používat i netradičními způsoby.

Povzbudím vás k tomu, abyste podle principů artefiletiky experimentovali s hlínou všemi smysly. Kromě detailních tvořivých postupů v knize najdete i motivační aktivity, pohybové hry a podněty k závěrečné reflexi po ukončení tvoření.

Knihu jsem psala nejen pro rodiče, ale i pro pedagogy MŠ a 1. stupně ZŠ, lektory v mateřských centrech či zájmových kroužcích a vyučující v základních uměleckých školách, kteří vedou výtvarnou přípravku.

A jak bude Týden s hlínou probíhat?

Objednávky přijímám do 22. 10. 2021

Balíčky s hlínou a knihou ``Ruce v hlíně - Tvořivá keramika pro děti`` budu rozesílat v týdnu od 25. 10. Čím dříve si Týden s hlínou objednáte a zaplatíte, tím větší máte jistotu, že k vám hlína dorazí včas.

V pondělí 1. 11. začínáme

Ve facebookové skupině vás každý den čeká výtvarný projekt, kterému se budeme věnovat. Přístup do skupiny vám zůstane už napořád, takže se můžete ke všem fotografiím, videím i příspěvkům kdykoliv vrátit.

Co říkají na Týden s hlínou jeho účastníci?

"Moje děti jen tak u něčeho nevydrží v klidu, takže mě fascinovalo, jak dlouho se dokážou na práci s hlínou soustředit. I mě samotnou překvapilo, jak příjemné i uklidňující je dotýkat se hlíny a kolik možností ke tvoření hlína nabízí. Týden s hlínou mi otevřel úplně nový svět a i po jeho skončení tvoříme s dětmi s hlínou téměř každý den."

Ingrid Dach

"My jsme si Týden s hlínou užili při hodinách výtvarné výchovy, pracovní výchovy, dramatické výchovy a ve školní družině. Hlína byla kouzlem, pokusem, hrou. Velkou radost nám dělalo mačkání, trhání, plácání, matlání po rukou a malování prstem. Děti bavilo vše, každý si z těch 30 dětí našel svou radost s hlínou."

Pavlína Kollertová

"Pro mne bylo nejpřínosnější to zjištění, že nemusí jít jen o vytvoření nějakého výrobku, ale především o proces tvorby, tedy spíš o zážitek z doteku. Pro mne samotnou je to velká relaxace moci se hlíny dotýkat. I děti to moc bavilo a užily si “patláníčko” a špinavé ruce."

Veronika
(děti 1, 5 a 3 roky)

“Moje děti jen tak u něčeho nevydrží v klidu, takže mě fascinovalo, jak dlouho se dokážou na práci s hlínou soustředit. I mě samotnou překvapilo, jak příjemné i uklidňující je dotýkat se hlíny a kolik možností ke tvoření hlína nabízí. Týden s hlínou mi otevřel úplně nový svět a i po jeho skončení tvoříme s dětmi s hlínou téměř každý den.”

Ingrid Dach

“My jsme si Týden s hlínou užili při hodinách výtvarné výchovy, pracovní výchovy, dramatické výchovy a ve školní družině. Hlína byla kouzlem, pokusem, hrou. Velkou radost nám dělalo mačkání, trhání, plácání, matlání po rukou a malování prstem. Děti bavilo vše, každý si z těch 30 dětí našel svou radost s hlínou.”

Pavlína Kollertová

“Se synem jsme zvládli téměř všechny aktivity. Přes prvotní ohmatání hlíny, synovu sebekontrolu, aby se hlínou neumazal, dokud nezjistil, že umazání se od hlavy k patě nejen sebe, ale i mě, je vlastně velká legrace, že se nic jiného nestane, než že hlína zaschne a během chvilky se zase smyje. Že z hlíny může modelovat (své počáteční písmeno, mističku, ve které má teď sladkosti, postavičky) a že modelování z hlíny není totéž jako z plastelíny, nebo že hlínou může malovat. Malba hlínou byl jeden z nejlepších projektů a pro mě největším wow efektem. Zůstal nám po ní krásný domeček, který jsme zarámovali, a mě lněná taška k přenášení knih z knihovny. Pokud bych si měla něco přát, tak snad jenom vypalovací pec, ale tu logicky nemůže Radka distribuovat Pro zážitek práce s hlínou ale udělala maximum!”

Petra Mirovská

Kolik za TÝDEN S HLÍNOU zaplatíte?

Týden s hlínou vás přijde na:

990 Kč
Za tuto cenu získáte tištěnou knihu Ruce v hlíně, 2 kg světlé točířské hlíny, moje osobní zkušenosti a informace, které jinak předávám jen ve svých živých kurzech.

Dejte mi vědět, až znovu poběží Týden s hlínou

Neváhejte a zapojte se už teď!

Chci prožít Týden s hlínou

Neváhejte a zapojte se už teď!