Vyhledávat
Týden s hlínou 24. 2. - 1. 3.
Dopřejte dětem pocit, že zaboří ruce do hlíny a zapomenou na okolní svět.

Pojďte si hrát a objevovat spolu s dětmi hlínu všemi smysly. Naberte si ji do dlaní, dejte jí tvar a vnímejte skrze ni přítomný okamžik i sami sebe. Ukážu vám, co všechno můžete s hlínou zažít, i když doma nemáte keramickou pec.

Ušpiňte si se mnou ruce od hlíny!

Pamatujete si ještě, jak příjemné je cítit v rukou keramickou hlínu? Napadlo vás někdy, že by si děti mohly s hlínou jen tak hrát a užívat si, jak uklidňující je, když se jí dotýkají? Věděli jste, že hlínou můžete i malovat nebo ji využít při batikování, malování suchým pastelem a dalších výtvarných technikách?

Inspirujte se mými zkušenostmi, zamilujte se společně se mnou do hlíny a začněte ji s dětmi objevovat doma, ve školce nebo ve výtvarném kroužku.

Proč zrovna hlína?

Hlína žije

Hlína připomíná živou bytost, a můžete k ní proto přistupovat jako k člověku. Nechejte děti, ať se s ní nejprve pomalu seznámí konečky prstů a zjistí, co je vlastně zač. A pak je povzbuďte k tomu, aby si vzali hlínu do dlaní a poznávali ji více do hloubky prostřednictvím hry, zážitku a experimentu.

Hlína podrží i pohladí

Hlíny se můžete dotýkat a na oplátku jí být dotýkáni. Prostřednictvím svých rukou jí můžete dávat tvar – mačkat, tlačit, válet… Pro děti je fascinující zanechávat v hlíně stopy i nechat si od ní namasírovat dlaně.

Hlína probouzí smysly

Hlína má mnoho podob – je teplá, studená, měkká, tvrdá, špinavá, blátivá, život dávající, poddajná, tvárná, pulsující, něžná, ženská, nestálá, proměnlivá, hladivá a něžná. Pojďte společně prozoumat, jak bude promlouvat k vám a vašim dětem.

Co vás v Týdnu s hlínou čeká?

  1. Jeden týden nabitý informacemi, během kterého s vámi budu sdílet své zkušenosti s tvořením s hlínou.
  2. Fotografie a videa plná tipů a námětů pro domácí tvoření, při kterém se obejdete bez keramické pece.
  3. Povzbuzení a spousta inspirace v uzavřené facebookové skupině, kde můžete se mnou a s ostatními sdílet fotografie z tvoření nebo se mě na cokoliv zeptat.
  4. Podepsaná kniha Ruce v hlíně, ve které najdete moje nejoblíbenější náměty na tvoření.
  5. 2 kg světlé točířské hlíny, do níž se s dětmi můžete ihned zanořit.

Jakou knihu dostane jako součást Týdne s hlínou?

Ruce v hlíně - Tvořivá keramika pro děti
V knize vám vysvětlím, proč vnímám keramickou hlínu jako něco víc než jen hmotu, která „zkamení“ při výpalu. Ukážu vám, že je hlína živoucí materiál, který můžete s dětmi zkoumat a tvořivě používat i netradičními způsoby.
Povzbudím vás k tomu, abyste podle principů artefiletiky experimentovali s hlínou všemi smysly. Kromě detailních tvořivých postupů v knize najdete i motivační aktivity, pohybové hry a podněty k závěrečné reflexi po ukončení tvoření.
Knihu jsem psala nejen pro rodiče, ale i pro pedagogy MŠ a 1. stupně ZŠ, lektory v mateřských centrech či zájmových kroužcích a vyučující v základních uměleckých školách, kteří vedou výtvarnou přípravku.

A jak bude Týden s hlínou probíhat?

Objednávky přijímám do pátku 14. 2.

Balíčky s hlínou a knihou budu rozesílat od 17. 2. Čím dříve si Týden s hlínou objednáte a zaplatíte, tím větší máte jistotu, že k vám hlína dorazí včas.

V pondělí 24. 2. začínáme

Ve facebookové skupině se budeme každý den věnovat jednomu teoretickému tématu a jedné výtvarné technice. Přístup do skupiny vám zůstane už napořád, takže se můžete ke všem fotografiím, videím i příspěvkům kdykoliv vrátit.

Co říkají na Týden s hlínou jeho účastníci?

"Moje děti jen tak u něčeho nevydrží v klidu, takže mě fascinovalo, jak dlouho se dokážou na práci s hlínou soustředit. I mě samotnou překvapilo, jak příjemné i uklidňující je dotýkat se hlíny a kolik možností ke tvoření hlína nabízí. Týden s hlínou mi otevřel úplně nový svět a i po jeho skončení tvoříme s dětmi s hlínou téměř každý den."

Ingrid Dach

"My jsme si Týden s hlínou užili při hodinách výtvarné výchovy, pracovní výchovy, dramatické výchovy a ve školní družině. Hlína byla kouzlem, pokusem, hrou. Velkou radost nám dělalo mačkání, trhání, plácání, matlání po rukou a malování prstem. Děti bavilo vše, každý si z těch 30 dětí našel svou radost s hlínou."

Pavlína Kollertová

"Pro mne bylo nejpřínosnější to zjištění, že nemusí jít jen o vytvoření nějakého výrobku, ale především o proces tvorby, tedy spíš o zážitek z doteku. Pro mne samotnou je to velká relaxace moci se hlíny dotýkat. I děti to moc bavilo a užily si “patláníčko” a špinavé ruce."

Veronika
(děti 1, 5 a 3 roky)

Kolik za TÝDEN S HLÍNOU zaplatíte?

TÝDEN S HLÍNOU vás přijde na

799 Kč

Za tuto cenu získáte tištěnou knihu Ruce v hlíně, 2 kg světlé točířské hlíny, moje osobní zkušenosti a informace, které jinak předávám jen ve svých živých kurzech.

Týden s hlínou začíná za:

Neváhejte a zapojte se už teď!