Vyhledávat

Co je to prožitkové tvoření?

Prožitkové tvoření se liší od běžných výtvarných aktivit především tím, že klade důraz na proces tvorby, hru a experiment s výtvarnými materiály. Respektuje výtvarný projev dítěte a nesnaží se jej zbytečně svazovat předlohami, šablonkami a omalovánkami. Zároveň rozvíjí komunikaci a buduje vztah mezi rodičem či pedagogem a dítětem. V tomto článku se dozvíte, co může prožitkové tvoření přinést vám a vašim dětem.

Jak to všechno začalo?

Termín „prožitkové tvoření” v učebnicích didaktiky výtvarné výchovy nenajdete. Vznikl tak nějak svévolně v průběhu minulých pěti let. Nejblíže má k artefiletice, která je zjednodušeně výchovou uměním.

Na počátku termínu „prožitkového tvoření” byla kniha Výchova s prožitkem, jejíž jsem spoluautorkou. Samotný název vymyslela redaktorka. Pár let po vydání knihy jsem založila svou facebookovou skupinu, kterou jsem pojmenovala Tvoříme s prožitkem.

Objevujeme nové výtvarné materiály a jejich možnosti

Není větší nuda než dětem nabízet pouze papír do tiskárny, pastely a vodovky. V současné době je tolik možností, které můžeme využít a jak děti vtáhnout díky zajímavému materiálu do tvoření. Jedním z důvodů je pestrost. Je skvělé, když dítě může sáhnout po tom, na co má ten den „chuť. Bude to modelína, prstové barvy nebo barevné samolepicí papíry?

Další možností je zkoumat a experimentovat s různými stopami, které daná pomůcka zanechává. Je naprosto odlišné použít suchý pastel, silný štětec, vatovou tyčinku nebo třeba houbičku na nádobí. Můžete pozorovat, co z toho vaše dítě nejvíce fascinuje a to pak zařazovat častěji.

Učíme se kreativitě a nenecháme se odradit neúspěchem

Při tvoření se snadno stane, že už v průběhu se nám nedaří podle našich představ. Sluníčko je šišaté nebo tráva moc zelená. Někdy se objeví nečekaná kaňka a my máme pocit, že je dílo zkažené. Tvoření je skvělým tréninkem malých krizových situací, které pak s větší lehkostí můžeme zvládat v reálném životě. Když se na papíře něco nepovede, máme celou řadu možností, jak s tím zacházet.

Co v těchto situacích nejvíc pomáhá? Vědomí, že vždy můžeme začít znovu – vzít si nový papír nebo ho otočit.

Než to uděláme, můžeme zkusit vymyslet, jak by se situace dala zachránit. Ale s lehkostí, bez tlaku na výkon a výsledek. Třeba se „chyba” dá zamaskovat, přetvořit na něco jiného, vystřihnout nebo přelepit barevným papírem. Možná vás napadnou další nápady a na „chybu” se budete těšit.

Uvědomme si, že tvoření je proces učení. Každý další obrázek, který namalujeme, nám půjde s větší lehkostí.

Každý vidí svět jinak a je to tak v pořádku

V prožitkovém tvoření je důležité tvořit ze sebe – ze svého nitra. Ne podle příruček a návodů.

Respektujeme výtvarný projev a vývoj dítěte. Je jasné, že batole neumí nakreslit pejska podle představ dospělého. To vůbec nevadí. Nesnažíme se učit jej malovat, ale jsme fascinováni způsobem, kterým dítě samo zkouší zachycovat svět kolem sebe. A hlavně jej v tom plně podporujeme.

Rozvíjíme nejen tvůrčí sebevědomí

Každý z nás chce zažívat úspěch a především přijetí. Chceme se velkolepě a bez zábran výtvarně vyjádřit. Chceme, aby naše obrazy okolí vnímalo, přijímalo a oceňovalo. Jen tak. Proto, že vypovídají o nás samotných a o našem vnitřním světě. Ne proto, že jsou krásné a hodné obdivu. Pokud opravdu plně přijímáme dítě v jeho autenticitě, dáváme mu tím velký dar. Nemusíme vzdychat obdivem a přehnaně tvorbu komentovat. Stačí jen uznání, povzbuzení či podpora.

Trávíme společně smysluplně čas a posilujeme svůj vztah

Tvoření s dětmi je skvělou příležitostí, jak se znovu navrátit ke své vlastní kreativitě. Zapomeňte na chvíli na úklid či praní prádla a nechte se vtáhnout do tvůrčího procesu. Objevujte společně kouzlo náhody a barevné experimenty. Tvořte, jako by to bylo poprvé. Buďte stejně fascinováni jako děti. Uvidíte, jak vás tyto společné zážitky nabijí a umožní vám dostat se do tvořivého flow.

Zajímáme se a sdílíme vzájemně své prožitky z tvoření

Tvoření je především formou komunikace. Obrazy vyprávíme to, co aktuálně prožíváme nebo jak vnímáme svýma očima okolní svět. Všímáme si sami sebe i dítěte, jak reaguje při tvoření, a tím jej více poznáváme.

Společné malování může otevírat témata, ke kterým bychom se jinak nedostali nebo pro nás není snadné o nich mluvit.

Zároveň se můžeme učit s dětmi jednoduše popisovat své zážitky v průběhu tvoření. Ptáme se, jak se nám dařilo a co se nám povedlo. Co bychom si třeba přáli změnit a jak jsme spokojeni s výsledkem.

Obrazy a výrobky jsou připomenutím společných zážitků

V prožitkovém tvoření sice nejde prvoplánově o výsledek, ale je fajn, že můžeme náš domov vyzdobit společně vytvořenými obrazy a výrobky. Ty už se mohou stát napořád připomínkou času stráveného společně s dětmi. Můžete mít zachované první čmáranice, první obraz maminky či abstraktně načmáranou vzpomínku na prázdniny. Zdobit můžete nejen stěny vašeho bytu, ale i stránky fotoknihy, kde si najdou své místo i fotky z procesu tvorby.

A co je prožitkové tvoření podle mých klientů?

Prožitkové tvoření je pro mě asi celý ten proces. Poslouchání vnitřního dítěte, následně výběr materiálu a hlavně užití si tvoření samotného. Vnímání struktur, barev, vlastností. Puštění fantazie na plné obrátky. Oproštění se od stereotypního výsledku. Tereza Krupičková

Prožitkové tvoření vzniká uvnitř nás samotných teď a tady. Ze srdce přenášíme na různé materiály naše prožitky a pracujeme s různými technikami. Odráží to náš pohled uvnitř nás. Je důležité se cítit po prožitkovém tvoření uvolněný a spokojený. Očistný proces – aspoň za mě. Jana Jirásková

Prožitkové tvoření? Dnes jsme s klukama vybarvovali a kreslili, čmárali a já jsem cítila klid, propojení, naplnění, lásku… to bude asi ono. Dagmar Bašová

Prožitkové tvoření je pro mě proces, který není absolutně zaměřený na výsledek. Jak se říká, že někdy i cesta je cíl, tak pro mě přesně tohle platí u prožitkového tvoření. Tedy s malou úpravou, u prožitkového tvoření je cesta VŽDYCKY cílem. Iveta Ondráčková

Máte po přečtení článku pocit, že toto je tvoření právě pro vás? Vždycky jste chtěli, aby někdo s takovým respektem a porozuměním přistupoval k vašim obrázkům v jakémkoliv věku? Chcete být vašim dětem kvalifikovaným průvodcem na výtvarné cestě? Pak jste tu správně. Přidejte se do Letní školy prožitkového tvoření.

Žádné komentáře

Vložte komentář k příspěvku