Vyhledávat

Ohlédnutí za rokem 2022: Moje radosti i výzvy

Už čtvrtým rokem si píšu shrnutí předešlého roku. Je to vždy pár hodin práce, procházení stovek fotografií a přemýšlení nad tím, co vše pro mě bylo důležité.

Když si pročítám svá přání a vize na rok 2022 na konci loňského článku, moc pracovních vizí tam není. O to více jsem si přála času s přáteli, pobytů v přírodě, koupání, zpívání a jiných drobností. Stala se ovšem i řada věcí, které jsem rozhodně neplánovala. Koučovací výcvik, veřejné vystoupení naší improvizační skupiny nebo učení na pedagogické fakultě.

A jsem za tato poprvé, kdy se mi chvěla brada, měla jsem motýlky v břiše a pochybovala jsem o svém zdravém rozumu, vděčná. Stejně tak si cením času, který jsem sama sobě nadělila k spočinutí a relaxu.

Co se mi v roce 2022 podařilo?

V Online ateliéru to žije

V Online ateliéru je přes 150 rodičů s dětmi a pravidelně tvoříme podle mých nápadů.

Podle zpětných vazeb se stává největším hitem společné tvoření přes zoom. Předem pošlu seznam materiálů a ve středu v 18 hodin jsou děti připravené před kamerami. Nejrůznější hry, srandičky a ladění na tvoření se v přímém přenosu dělají skvěle a děti vydrží soustředěně tvořit po celou dobu. Na závěr si vždy prohlédneme, co kdo vytvořil a povíme si, jak jsme si to užili.

S podporou ve skupině Online ateliéru mi pomáhá Silvie Doláková, která je mi v tvoření pravou rukou. Je absolventkou všech mých programů. Má dvě malé dcery, které podle množství fotografií tvoří snad i v noci. Moc si cením jejího přehledu o výtvarných materiálech a technikách i jejího nasazení pro prožitkové tvoření a bez ní bych to rozhodně nezvládla.

Konečně je ze mě učitelka

Mými kurzy pro pedagogy prošly tisíce účastníků a měla jsem na ně vždy skvělé zpětné vazby. Ale všechny výtvarné aktivity jsem realizovala buď na mladších (předškolních dětech) nebo v malé skupině. Chyběla mi zkušenost učení třídy na 1. stupni. Zároveň mi po dvou letech začínala chybět pravidelná přímá práce s dětmi. V mém archivu jsou sice desetitisíce fotek a mohla bych z nich čerpat už navždy. Ale mně chyběla nová, svěží, tvůrčí energie.

Dostala jsem nabídku od září 2022 učit výtvarnou výchovu pro 25 dětí na soukromé Lesní škole Liška. Mám k dispozici krásnou zahradu s altánem na tvoření i třídu na výtvarku a taky úžasnou asistentku, s jejíž pomocí hodiny opravdu krásně plynou.

Bude ze mě koučka?

O mém výcviku Koučink jako umění u Magdaleny Vokáčové věděl jen okruh mých nejbližších. Vlastně jsem se dost dlouho za tento svůj nápad styděla. Ale nějak jsem poslechla vnitřní impuls a nemohla mu odolat.

Dost mě to pak vedlo k přemýšlení, jakým způsobem se vlastně rozhoduji pro to, co chci a co nechci. Kde je na místě spontánnost a kde rozumné uvažování.Celou dobu jsem na svých cestách do Prahy spatřovala spoustu benefitů – čas pro sebe, setkání s přáteli. Ale to, jak budu koučování aplikovat do svého života, jsem pořád nechápala.

Přišlo mi to v něčem hodně náročné, byla jsem k sobě hodně kritická a mockrát jsem to chtěla vzdát. Nároky na dokončení byly poměrně vysoké – prostě žádná dávačka. Tak jsem musela opravdu zamakat, pustit se do trénování koučování. Věděla jsem, že to nechci vzdát. Každé vydařené koučovaní mě naplňovalo radostí. Každé nevydařené mě učilo soucitu se sebou, pokoře a chuti to nevzdat.

Učit předmět na VŠ s bývalým učitelem?

V dubnu jsem dostala zajímavou nabídku, jak se po pedagogické i lektorské stránce zase o fous posunout. Zavolala kamarádka, že hledají někoho, kdo by vedl výjezdní seminář Artefiletiky pro studenty Pedagogické fakulty. Mísil se ve mně děs, nastupující adrenalin i touha po něčem, co je nové a vzrušující.

Seminář jsem vedla s kolegou, který byl před 15 lety mým učitelem a stál u počátku mého zájmu o arteterapii. Přes počáteční nervozitu to byla výtečná akce. Nesmírně mě nadchla naše spolupráce i tvoření se studenty. Beru to jako velkou satisfakci za dlouhodobé šíření osvěty v oblasti výtvarné pedagogiky. Budu učit další učitele a ti mohou kvalifikovaně tvořit s dětmi.

Plaváček slaví fest

Na pobyty s Plaváčkem jezdíme celá rodina už přes 10 let. Proto jsme nemohli chybět na velkolepé oslavě 30. narozenin v podobě rodinného festivalu se spoustou skvělých kapel a doprovodného programu. Jsem ráda, že mám za přítelkyni někoho s tak silnou vizí jako je Blanka. Těším se na každý plavací pobyt a čas strávený společně s ní. Letos jsme byli s dětmi 3x, protože je mi jasné, že tomu tak nebude navždy.

Impro mě dobíjí i rozvíjí

V září jsem začala chodit na kurz Divadelní improvizace. Něco tak osvěžujícího a skvěle vedeného jsem dlouho nezažila. Kloubouk dolů před Petrou Andrášik, která nás vedla a dovedla až na prkna skutečného divadla. Její práce se skupinou, způsob učení, humor a lehkost, kterou vnášela do našich setkání, byla obdivuhodná. Děsně jsem se u zkoušek bavila, smála, nebála se chybovat a radovala se z přítomného okamžiku. 

Ano, přiznávám se, že jsem se opravdu styděla a na naše závěrečné vystoupení jsem nikoho pozvala. To mi dovolilo si to užít v lehkosti. Ale příště už se polepším a můžete mi pomoci naplnit publikum.

Kdo mě letos opravdu inspiroval?

Moc mě těší mé nové virtuální přátelství s Karolinou Shipstead. Baví mě její autorská tvorba, způsob výuky angličtiny a i to, jak vede výtvarku inspirovanou různými umělci. Naše Zuzka je z online výtvarky nadšená a já taky.

Další mou velkou pedagogickou inspirací je Martina Komínková. Učí hrát na flétnu děti i učitele. Jako zázrakem se jí uvolnilo od září místo a tak doprovázím každé pondělí Adámka na flétnu. Představovala jsem si to napřed jako hrozný opruz. Dojíždět kvůli kroužku přes půl Brna není nic co bych dělala ráda a dobrovolně. Ale nakonec je to pro mě milé zastavení uprostřed dne, kdy můžu sledovat její pedagogické mistrovství a Adámkovu touhu proniknout do světa hudby.

K Evě Kratochvílové jsem chodila celý rok 2022 na Zpívárium. Baví mě její energie, nadšení a touha ukázat, že zpívání patří opravdu všem – nejen pár talentovaným jedincům. A navíc – zpívání s ní je ta nejlepší obličejová jóga. Každé úterý jsme s ostatními ženami zpívaly a naše úsilí jsme završily adventním koncertem přímo na pódiu na Náměstí Svobody. Krom skvělé energie na zkouškách mě těší každá píseň, která mi obohatila můj život.

Velkým objevem tohoto roku pro mě byla psycholožka Monika Čuhelová. Prošla jsem s ní dva online kurzy věnované komunikaci a emocím změřené na teens. Byla jsem příjemně překvapená hloubkou, lidskostí, nadhledem i všeobjímající podporou.Ti z vás, kteří byli svědkem mého hrozného výstupu v živém přenosu webináře, si dokáží představit, že i já, která působím klidně a vyrovnaně za všech okolností, ocením v tomto směru vedení.

Další milé okamžiky tohoto roku, na které nechci zapomenout

Rok 2022 v číslech

5500 sledujících na facebookové stránce
14 000 členů skupiny Tvoříme s prožitkem
15 000 odběratelů e-mailů
1588 sledujících na Instagramu
264 fanoušků na Pinterestu
15 000 účastníků výzev a webinářů zdarma
500 kg hlíny, které jsem rozeslala do domácností
100 protančených hodin
30 studentů artefiletiky
7 “opičích” akcí
6 nových kolegyň v práci
8 nových lidových písní
3 úžasné a zdravé děti
1 neuklizená domácnost

Moje plány: Co mě čeká v roce 2023

Dávám si pauzu od velkých vzdělávacích aktivit! Tento rok žádné výcviky. Jen malé dílčí radosti pro můj seberozvoj, abych úplně nezakrněla.

Co si chci dopřát?

  • Základní řada u Kamily Ženaté – 6 dnů intenzivního malování a arteterapie.
  • Další ročník tanečního festivalu Jeden Tanec.
  • Nějaké delší putování.
  • Připravit v klidu novou knihu.
  • Víc času na koncepci a vizi mého podnikání.

Ráda bych na chvíli opustila adrenalin velkých výzev a ušetřila si kapacitu na malé denní rutiny a rituály, které mohou zcela jistě vyživovat podobným způsobem.

Pokud vám náhodou chybí ještě dárek na poslední chvíli, můžete sáhnout po dárkovém poukaze na některý z mých online programů.

Žádné komentáře

Vložte komentář k příspěvku