Vyhledávat

Ohlédnutí za rokem 2021: Zastavila jsem se až na konci

Letos jsem zažila hodně nového. Nebála jsem se a šla do všeho naplno. Nový ONLINE ATELIÉR, dva online kurzy pro pedagogy, nespočet tvořivých výzev, spousta energie vložená do oslav mých narozenin, nachozené kilometry. Na celý prosinec jsem si naplánovala dovolenou. Jak to dopadlo? Sedím na zadku doma s vymknutým kotníkem. Ano, přála jsem si zastavit se. Z vlastní vůle to úplně nešlo, ale zásahem “vyšší moci” k tomu došlo. Jedním z vedlejších efektů je, že můžu přehodnocovat, co mi rok přinesl, co se osvědčilo a co už nechci opakovat. A mám na to opravdu dost času.

Aspoň léčba vypadá jako body art.

Co jsem si v lednu 2021 naplánovala a jak se mi to podařilo?

 • Nový program pro ženy Tvoření tě promění: Zrealizovány dva běhy!
 • Studium online kurzu australské arteterapeutky Cornelie Elbrecht o bilaterálním malování a traumatu: Studnice nekonečné inspirace ještě nadlouho.
 • Chtěla jsem dokončit Psychoterapeutické minimum, které studuji v rámci Českého institutu biosyntézy: Zkoušky mě čekají v dubnu 2022 a rozhodně to nebude dávačka.
 • Chystala jsem se dobýt Pinterest: Nějak z toho sešlo. Na začátku za to mohla nevydařená spolupráce a na konci nedostatek mé kapacity se kontinuálně věnovat další sociální síti.
 • Plánovala jsem spustit další běh online kurzu pro učitele: Proběhly celkem dva se 150 pedagogy.
 • Chystala jsem se ujít několik set kilometrů s novými holemi: Ano, splněno!
 • Chtěla jsem absolvovat několik úžasných plavacích pobytů s Plaváčkem: Ano, k tomu víkend v Barceloně s Blankou jako bonus.
 • Spřádala jsem plány, jak pojmout své čtyřicetiny: Oslavy byly překrásné a bylo toho dost…

Moje ohlédnutí za rokem 2021

Prožitkové tvoření pro ženy online i offline

Začít nabízet prožitkové tvoření ženám pro mě znamenalo velký krok a někde uvnitř cítím, že se mé aktivity budou čím dál více ubírat tímto směrem.

V roce 2021 proběhly dva běhy online programu Tvoření tě promění a v lednu 2022 mě čeká další. Baví mě, jak ženy, které jsou v Norsku, Švýcarsku či na severu Čech, mohou společně tvořit a sdílet své niterné prožitky z malování obrazů. Podpora, povzbuzení, bezpečný prostor, prolínání vnitřních světů, překonávání starých vzorců, citlivost a přijetí sebe sama jsou slova, jež vystihují to, co se na naší společné cestě odehrává. Do toho mé nápady, tvůrčí impulsy a osvědčené techniky, které pomáhají prozkoumávat náš výtvarný projev z mnoha stran.

Na začátku prázdnin mi došlo, že mi ale online svět nestačí, a otevřela jsem v Brně živou arteskupinu pro 10 žen. V krásném, čistém, kultivovaném prostoru Zázemí se podařilo vytvořit prostředí, kde se můžeme nerušeně soustředit na tvorbu i na výsledná díla. Sešla se milá skupina žen, která včlenila tvoření do své duševní hygieny, relaxu a prozkoumávání dalších částí sebe sama.

Online ateliér plný prožitkového tvoření

V únoru 2021 jsem zažila něco, co jsem vůbec nečekala ani neplánovala. Otevřela jsem ONLINE ATELIÉR. Asi mi neuvěříte, že to byl spontánní nepromyšlený nápad, který ale nakonec slavil velký úspěch. Euforie byla veliká a dokázala podržet vlnu mé energie po celý rok. Přes sto rodičů se mnou tvoří pravidelně po celý rok a čerpají ze všech mých nápadů, které jsem kdy zveřejnila.

Nebojíme se ani malování na textil.

Děkuji především všem, kteří mi důvěřovali a do ateliéru vstoupili. Kdybych totiž svou energii vyhrazenou na tvoření rodičů s dětmi nekoncentrovala do tohoto projektu, vůbec bych neměla kapacitu na jiné věci.

Další běh plánuji otevřít v únoru 2022 a těším se na všechny rodiče, kteří se rozhodnou vést své děti k radosti z tvoření.

Marketing – miluji ho, nebo nenávidím?

Zatím si k marketingu hledám vyrovnaný vztah. Baví mě vymýšlet nové způsoby propagace a učit se nové strategie. Stojí mě to ale opravdu hodně času a někdy si říkám, že kdybych raději studovala psychoterapii nebo angličtinu, mělo by to větší smysl. Zároveň vnímám, že dostat se k zákazníkům není tak snadné jako před x lety. Někdy se přistihnu, že mi chybí zápal začátečníka a chci prostě jen v klidu dělat svou práci. Nebaví mě vymýšlet, jak nějakou svou výzvu nabídnout stokrát jinak, abych se dostala v přehlceném online světě do povědomí rodičů a učitelů. Proto si tak cením věrných fanoušků i klientů a všech vašich zpětných vazeb, které ke mně virtuálně doputují.

Narozeninová akce

Nechci být ale jen skeptická. Při revizi roku jsem zjistila, že právě díky investovanému času a peněz do marketingových strategií můžu naplňovat svou vizi a promlouvat k opravdu širokému publiku. Existují tisíce lidí, které tvoří díky mé podpoře s prožitkem.

Už je mi 40?

Přála jsem si své čtyřicátiny řádně oslavit a dopřát si hojnost v mnoha ohledech. Byl to takový “highlight” letošního roku. Slavila jsem je mnohokrát. Různými způsoby, s různými lidmi, tradičně i velmi originálně. Důstojně i nedůstojně. A jsem ráda, že mám oslavy za sebou.

Už v červnu jsem si dopřála víkendový seminář u Kamily Ženaté na téma Kdo jsem?, který byl plný tvoření a noření se do vnitřních krajin. Co mi přinesl? Pár nových obrazů do mé domácí galerie, nahlédnutí pod pokličku věhlasné arteterapeutky a ujasnění si, jakou chci být průvodkyní já pro své klientky. A taky znovuobjevení aktivních imaginací.

V červenci jsem si nadělila celý týden putování z Brna, kde nyní žiju, do Kroměříže, kde jsem se narodila. Sto kilometrů jsem si rozdělila do celého týdne a užívala si letních dnů, kdy jsem většinou sama putovala polními cestami do rodného kraje. No, dojímám se nad vzpomínkami, jen když to tady píšu.

Když jsem byla na cestě, přišlo mi všechno jasné a samozřejmé. Řešila jsem jen ryze praktické záležitosti, jako kde se najím a kde přespím. Užívala jsem si čas jen sama se sebou. Většinou navečer jsem se setkala s někým blízkým, přespala u něj a sdílela svůj příběh. Teď po několika měsících trochu nechápu, jak jsem to dokázala.

Podobně intenzivně jsem si užila i narozeninový rituál v ženské kruhu, který naprosto předčil má očekávání a vše jsem zakončila piknikem v přírodě s přáteli i s rodinou.

Pobyty s Plaváčkem

Vodu ve slaném bazénu jsme si podle plánu letos dopřáli několikrát. Času stráveného s Plaváčkem si cením z několika důvodů. Plavání je něco, co naši rodinu skutečně propojuje. Baví nás všechny navzdory tomu, že děti už jsou velké. O to více prožívám každou minutu, kterou spolu ve vodě trávíme.

Taky je to jedna z příležitostí tvořit s dětmi naživo a realizovat nápady s větší skupinou různého věku. Vždy mě to nabije novou tvůrčí energií.

Sama bych to nezvládla

Velkou podporou v online podnikání je pro mě Ingrid Dach. Naplánovaly jsme spolu ONLINE ATELIÉR i spoustu další kampaní v letošním roce. Je dobré mít někoho v zádech, když potřebujete rychle poradit, povzbudit nebo natočit rozhovor nejen o tvoření s kluky.

Skláním se před svou intuicí, která mě vedla před pár lety k tomu, abych ji oslovila pro otextování svého webu. Dosud je má stránka “O mně” příkladem dobré praxe v jejích kurzech.

Banner ke společnému rozhovoru o tvoření

Velkou vzpruhou pro mě byly pravidelné procházky s Evou. Já s hůlkami, ona se psem na okruhu sídlištním lesíkem, kde téměř pokaždé znejistíme, jestli jsme na správné cestě. Obě jsme si letos na společné procházce vymkly kotník. Naštěstí ne ve stejném okamžiku.

Zahájení mé narozeninové pouti Brno – Kroměříž

Kromě toho mi Eva byla velkou oporou a inspirací, jak pracovat se skupinami v online prostředí tak, aby to bylo bezpečné a přínosné pro všechny strany. Velmi podnětná je také její aktivita, jež vede k šíření praxe poradních kruhů nejen ve školách.

Další mou spřízněnou duší je Kristýna, která se vrhla do online světa jako dula a lektorka kurzů hypnoporodu. Společně sdílíme radosti i strasti naší podnikatelské cesty. Zároveň mě velmi baví podporovat smysluplné projekty, takže mě těší, když jí mohu občas pomoci radou či zkušeností v této oblasti.

Čeho bylo letos příliš?

 • Hodin strávených za počítačem. 
 • Dětí na online výuce. 
 • Prachu ze sekání do panelu v našem bytě.
 • Očekávání, že se v online marketingu dá plánovat.
 • Kurzů, které jsem si koupila a nestihla absolvovat, přestože po obsahové stránce byly naprosto skvělé.

Rok 2021 v číslech

 • 4475 fanoušků na mé facebookové stránce
 • 969 sledujících na Instagramu
 • 68 fanoušku na Pinterestu
 • 13 000 účastníků v neplacených výzvách, webinářích a minikurzech
 • 800+ kilometrů chůze s hůlkami
 • 100+ hodin Psychoterapeutického minima
 • 28 zarámovaných obrazů v naší domácnosti (výhradně dětská nebo má vlastní tvorba)
Moje pracovna

Co dalšího důležitého jsem zažila?


Moje plány: Tohle mě čeká v roce 2022

Co připravuji v příštím roce? Nejprve si zadám do diáře dovolenou, plavací pobyty, víkendy s přítelkyněmi a vůbec všechno, co mě dobíjí. Pak si naplánuji otevření jednotlivých kurzů, výzev a ONLINE ATELIÉRU. Asi jich bude o něco méně než loni. Hodně se ale těším na nové svěží impulsy.

Mým velký objevem tohoto roku je Karolina Shipstead, výtvarnice a učitelka angličtiny v jednom, s níž bych ráda uskutečnila tvořivou výzvu ve skupině Tvoříme s prožitkem. Moc se mi líbí její lekce angličtiny, které propojuje s malováním podle světoznámých umělců.

Minulý rok jsem také zjistila, že téměř všechny naše knihy jsou vyprodané. Nakladatelství Portál se rozhoduje, které vydá znovu a které už nikoliv. Ráda bych tedy zkusila vydat knihu Hravé tvoření pro malá stvoření sama, protože by mi přišlo škoda, aby se nedostala k dalším čtenářům.

S tímto krokem také souvisí nový vizuální styl, který připravuji. Trošku se toho děsím, ale zase ta úleva, že nemusím sedět nad každým bannerem a vymýšlet ho, bude velká.

Moc ráda zpívám, obzvláště laciné československé hity. Taky jsem vždycky chtěla zpívat ve sboru a být součástí většího celku, rozplynout se a nevyčnívat. A ano, stane se tak v lednu 2022. Budu chodit zpívat k Evě Kratochvílové společně s dalšími ženami. Těším se, těším.


V roce 2022 si přeji

 • trávit dost času s rodinou a přáteli
 • pobývat v přírodě, chodit po lese a koupat se
 • uklidnit svou mysl, která generuje neustále tisíce nápadů
 • najít si spolupracovníky
 • dopřát si arteterapeutickou supervizi
 • být pokorná k tomu, co jsem vytvořila a dokázala
 • jít dál a nehroutit se z drobných neúspěchů
 • číst více beletrie
 • nechat se zasáhnout uměním i lacinými příběhy
 • tančit

9 Komentářů

 • Naďa Votrubová

  jsi obdivuhodná žena Radko, nabitá energií a nápady.Jsem ráda, že jsem tě mohla poznat a jak říkàm, jsi můj guru☺krásný a úspěšný příští rok přeje Naďa

  21/12/2021 v 15:29
 • Lenka Schierova

  Dobrý den,velmi Vás obdivuji,co jste tento rok zvládla a co máte v plánu na příští.
  Jste velká inspirace.
  Přeji krásný příští rok,ať se Vám vše vydaří.
  Lenka

  22/12/2021 v 08:18
 • Jana Crhová

  Teda….Radko!
  Opět inspirativní příspěvek!!!
  Už se těším,až si vezmu po Vánocích diář do ruky a pokusím se shrnout svůj rok,tak jak jsi nám radila v poslední lekci Tvoření tě promění, v kruhu.
  Nejen výtvarnice,ale i spisovatelka(tanečnice,zpěvačka atd..).
  Při čtení Tvých řádků jsem se cítila příjemně,jakoby to byly moje zážitky.🤩🤣.
  Přeji Ti do roku 2022 hlavně zdraví a ať se Ti splní to,co si naplánuješ. Rozhodně to nemusí být stoprocentní😜…protože dokonalost je nuda.😉
  Ať se nadále obklopuješ lidmi,kteří dávají Tvému životu smysl a hodně našlapaných kilometrů..

  22/12/2021 v 13:39
 • Martina Komínková

  Milá Radko, můj objev roku jsi Ty a těším se, že se příští rok potkáme krom onlinu i živě v Brně, mimochodem taky jsem slavila 40. takže, to taky můžeme zapít dodatečně.
  Mám s Tebou společného mimo jiné mnoho koupených a neshlédnutých online kurzů.
  Přeji Ti, ať Ti nejen vyjdou přání v novém roce, ale ať Tě potká i třeba něco navíc jako loni Ateliér.
  Moc Ti fandím
  Martina

  27/12/2021 v 15:48
 • Ana

  Radko, tohle je asi jediný blogový článek který jsem letos četla. Ale když jsem to uviděla v emailovém newslettru, hned jsem si vzpomněla jak to bylo loni inspirující. A opravdu…..jsem teď moc rozsekaná a číst Vaše shrnutí mi dodalo taký vnitřní klid a inspiraci si srovnat i své myšlenky. pro začátek jdu hned rezervovat pobyt s Plaváčkem páč letos jsme to nějak nestihli. A Kája Shipstead….miluji online výtvarku s ní a pokaždé pláču, když si uvědomím, že moje dcera má tak hustou výtvarku ve škole 🙂 Krásny další rok!

  27/12/2021 v 20:22
 • Lucie Roušová

  Milá Radko,velmi Vás obdivuji,co jste tento rok zvládla a jste pro mě velkou inspirací.
  Přeji ať se Vám příští rok vše vydaří. Lucie

  28/12/2021 v 23:19

Vložte komentář k příspěvku