Vyhledávat

10 tipů na společné tvoření, které si zamilujete vy i vaše děti

Co kdyby vaše předsevzetí pro rok 2023 nebylo více tvořit, ale více si kreslení a malování s dětmi užívat? Mám pro vás 10 výtvarných inspirací, které vnesou radost a hravost do vašeho společného tvoření. A je jedno, jestli mé napady zvládnete během měsíce nebo během celého roku. Tempo je zcela na vás. Těšíte se? Tak jdeme na to!

1. Inspirujte se některou z knih od Hervé Tulleta a vneste hravost a radost do tvoření

Znáte knihy od Hervé Tulleta? Pokud vás tento styl baví, vrhněte se na tvoření, při kterém budete objevovat základní barvy a experimentovat s nimi. Nejlépe na velkém formátu a všemi smysly. Stačí dát na papír dětem na papír červenou, modrou a žlutou temperu a sledovat, jak si s nimi poradí.

2. Vyzkoušejte si některou z mých kreslících her

Je jedno, jestli už je znáte nebo se do nich pustíte poprvé. Pokaždé zažijete něco nového a vaše děti to pojmou znovu a jinak. Nepotřebujete žádné speciální výtvarné materiály ani hodiny času na tvoření. Na kreslicí hry vám stačí papíry, pastelky či fixy a pár minut.

3. Vyrobte si tvořivé karty

Vyberte si dvě barvy podkladu. Na jednu barvu kartiček pište náměty, na druhou techniky. Když vám bude chybět inspirace, vylosujete si vždy od každé karty jednu a vznikne vám tak úkol k tvoření – třeba jako v našem případě JEDNOROŽEC – TEMPERY. Už nikdy nebudete muset odpovídat na otázku, co mám tvořit.

4. Kupte si novou výtvarnou pomůcku nebo materiál

Nový a neokoukaný materiál je vždycky skvělým impulsem pro tvoření. A nemusí být ani nijak drahý. Objevujte ho společně a experimentujte. Tipy rozdělené podle věku najdete ke stažení v mém e-booku 15 netradičních výtvarných materiálů pro malé umělce.

5. Přeneste tvoření do kuchyně

Použijte k tvoření místo modelíny barevný marcipán a zapomeňte na vystajlované dorty. Nechte děti, ať tvoří dle libosti a fantazie a pak si společně pochutnejte.

6. Vyzkoušejte si malování na hudbu

Je jedno, zda to bude rocková vypalovačka nebo Vivaldiho Čtvero ročních období. Udělejte si klidnou chvilku, nachystejte výtvarné materiály, zavřete oči a nechte ruce malovat v rytmu hudby.

7. Najděte ve vašem domě nové místo, kde by se daly vystavit obrázky a umělecká díla

Zapojte svou kreativitu a vneste do vašeho interiéru ještě víc radosti prostřednictvím dětské tvorby. Můžou to být i místa dost netradiční. U nás jsou obrazy třeba i v koupelně či na záchodě.

8. Obkreslete si vzájemně ruce a nechte se inspirovat liniemi, které vzniknou

Dotvořte a dobarvěte obrázek dle fantazie. A užívejte si toho, že jste naladěni na společnou tvořivou vlnu. I pár minut udělá vaší kreativitě a vašemu vztahu dobře.

9. Vytvořte si domácí omalovánky

Potřebujete jen černou fixu a pastelky či barevné fixy. Každý z vás něco nakreslí, pak si obrázky vzájemně vyměníte a vybarvíte. Jak tato aktivita zvyšuje výtvarné sebevědomí, se dozvíte v článku na blogu.

10. Zajděte si do galerie

Je to stejné jako s tvořením. Nemusíte mít strach, že se neumíte „dívat” na obrazy a nerozumíte jim. Zkuste se na umění koukat „očima dítěte”. Přemýšlejte o obrazech společně a nechte se inspirovat k tvorbě. Pokud hledáte inspiraci, koukněte na knihu od Silvie Šeborové Nedělní párty s Picassem.

Kdo pro vás tipy připravil?

Jmenuji se Radka Rubešová a jsem výtvarná pedagožka a arteterapeutka. Mám 15 let praxe tvoření s dětmi i dospělými. Za poslední 4 roky jsem provedla online kurzy a tvořivými výzvami přes 10 000 rodičů a pedagogů. Jsem spoluautorkou několika knih o prožitkovém tvoření.

Mým největším přáním je, aby se děti nebály svobodně tvořit a rodiče nebo pedagogové od nich neočekávali perfektní výsledek. Jsem přesvědčená, že důležitější je samotný proces tvorby a radost, kterou dětem objevování výtvarného světa přináší.

Baví vás společné tvoření a hledáte nové výtvarné techniky?

Už v září 2023 vyjde moje nejnovější kniha Tvoříme s prožitkem pro všechny, co tvoří s dětmi ve věku 2 – 10 let.

Nyní si ji můžete pořídít v předprodeji a podpořit mě tak při její tvorbě.

1Komentář

  • Olga

    PRIMA NÁPAD,DĚKUJI!!

    25/01/2022 v 12:54

Vložte komentář k příspěvku