Co se ukrývá za poselství ve vašem vlastním obrazu?
Věděli jste, že řada výtvarných technik dokáže najít své uplatnění nejen u dětí, ale i u dospělých? A i když máte pocit, že neumíte malovat či kreslit, můžete vytvořit obraz, který vás plně uspokojí? A nejen to. Zároveň pro vás může mít nějaké poselství či zprávu. Stačí jen vědět, jak na to. V tomto článku bych s vámi chtěla sdílet, jak jsem využila jednoduchou výtvarnou techniku při tvoření s dospělými. Čeká vás návod, jak si ji můžete vyzkoušet doma, buďto sami nebo se svými dětmi.
Provázky v barvě? A co jako?
Technika otiskování namočených provázků není nijak nová ani převratná. Znala jsem ji, ale vlastně jsem ji nikdy nerealizovala. Její chvíle přišla až nyní. Napadlo mě ji použít v okamžiku, kdy bylo v rámci příprav čím dál více jasné, že se program víkendového workshopu bude točit kolem nití, provázků a klubíček. Workshop totiž nesl název: Utkej si svůj zlatý rok 2019.
Součástí programu bylo i rozloučení se s rokem 2018 a uvědomění si všeho, co nám přinesl. To dobré i to zlé. Do čeho všeho jsme byli namočeni v roce 2018? Do jakých vztahů, situací, událostí? A jaké to v nás zanechalo stopy? Co po tom všem zůstalo? Na co můžeme v dobrém vzpomínat? Na co můžeme navázat? Co z toho může tvořit nit, které se budeme symbolicky další rok držet?
Tak přesně takto probíhala motivace k provázkové výtvarné technice. Chcete si ji vyzkoušet sami doma? Ukážu vám, jak na to.
Co budeme potřebovat k tvoření?
- tvrdý papír formátu A3 (ale možná vás tvorba nadchne a budete experimentovat s různými formáty).
- “tekuté barvy” – použila jsem barevné tuše a zbytky barev na textil, daly by se použít i potravinářské barvy namíchané s vodou.
- provázky a vlny
- výtvarné pomůcky na dotvoření – gelové fixy, pastely, akvarelové pastelky, prostě cokoliv, co vám bude výtvarně lahodit k vašemu dílu.
Jak na to?
- Připravte si pracovní plochu. Můžete tvořit na stole či na zemi. Práce samotná není příliš špinavá, ale na tuš a ostatní barvy buďte opatrní. Mějte po ruce vlhčené ubrousky nebo hadru.
- Nejprve si nastříháme kousky provázků a vln přibližně 30 cm dlouhých. Počet záleží na nás. Může jich být tři, pět nebo deset. Jednotlivé provázky pro vás mohou symbolizovat různé vztahy, situace, události.
- Nachystáme si tvrdý bílý papír A3, přeložíme jej na polovinu a zase rozevřeme.
- Připravíme si barvy do mističek nebo skleniček s širokým hrdlem. Barvy mezi sebou můžete míchat a vytvořit si tak širší škálu barevných odstínů. Když si například zakoupíte 3 barevné tuše – červenou, žlutou a modrou, namícháte si jednoduše i oranžovou, zelenou a fialovou. Tuše můžete také naředit vodou v poměru 1:1 (příp. 1: 2).
- Do takto připravených barev namáčíme provázky. Provázky klademe přes sebe nebo vedle sebe na jednu polovinu papíru. Neobarvené konce provázku necháváme trčet přes okraj papíru.
- Až jsme s množstvím provázků spokojeni, překlopíme je druhou polovinou papíru a pořádně přitiskneme.
- Zatímco jednou rukou stále přidržujeme papír přeložený, druhou pomalu vytahujeme provázky. Užíváme si proces vytahování – tah, drhnutí, zvuk. Až jsou všechny provázky venku, můžeme obraz rozevřít. Necháme se překvapit dílem, které vzniklo. Pozorujeme ho. Pokud máme pocit, že mu ještě něco chybí, můžeme ještě nějaký provázek přidat.
- Obraz necháme zaschnout a sledujeme ho. Necháme ho k sobě promlouvat jeho vlastní řečí. Jak se v něm zobrazila témata, která jsme do něj vložili? Nabízí nám nějaké nové souvislosti?
- A protože v původním zadání se obraz týká předešlého roku, můžete do něj vepsat slovy, za co jste vděční. Co vám minulý rok přinesl a čím vás obohatil.
- Do obrazu lze také dál kreslit či malovat. Obzvláště se budou hodit pastely nebo akvarelové pastelky. Pokud jste použili černou tuš, je možné v kresbě pokračovat tuší nebo tenkou černou fixou. Tvůrčí invenci se meze nekladou. Jde přece o váš obraz.
Jak nechat obraz promlouvat?
- Samotné tvoření vůbec nemusíte spojovat s “vážnými a hlubokými” tématy. Můžete ho pojmout s lehkostí. Jen jako hru a experiment s barvou a provázky. Když přizvete děti, budou pravděpodobně nadšené.
- Pokud máte možnost sdílet s někým dalším své pocity a uvědomění, ke kterým jste v průběhu tvorby došli, vaše práce dostane další obohacující rozměr.
- Možná vás k obrazu nic moc nenapadá. To vůbec nevadí. Nemusíte hned všemu rozumět a vše analyzovat. Možná stačí jen to, že vás výsledek uspokojuje, lahodí vašemu oku a nějak s vámi souzní. A to je pocit k nezaplacení. Ten si určitě hýčkejte.
Pokud se odhodláte k vyzkoušení, budu ráda, když mi dáte vědět. Pokud vás představa tvůrčího procesu nadchla a sami si na ni netroufáte, mám pro vás dobrou zprávu. Můžeme se potkat společně v skupinovém online programu pro ženy Tvoření tě promění.