Vyhledávat

Jak tvořila v online kurzu pro pedagogy Pavlína Kollertová?

Pavlína Kollertová patří mezi zkušené výtvarné pedagogy. I já sama jsem velmi obdivovala její práci, když sdílela svou tvorbu s dětmi dávno před online kurzem. Prošla se mnou snad všechny tvořivé výzvy. I když byla inspirovaná mými projekty, vždy k nim dokázala dodat další přesah a uzpůsobit si je pro svou skupinu dětí. Proto pro mě bylo velkým překvapením, když se do kurzu TECHNIKY A NÁMĚTY V PROŽITKOVÉM TVOŘENÍ přidala.

Pavlína tvoří s dětmi z 1. a 2. třídy v malé základní škole v Bukovici. Ilustrační fotografie patří do jejího fotoarchivu a jsem velmi ráda, že skrze ně můžete nasát prožitkové tvoření i výtvarné techniky, které nás provázely kurzem.

Proč jste se přihlásila ke mě do kurzu?

Do kurzu jsem šla proto, že mi dává tento přístup smysl. Chtěla jsem s dětmi tvoření prožívat a ne kopírovat. Moc se mi líbí pestrost technik, které jsem si mohla osahat. Chtěla jsem se naučit a nebát se být svá a propojená  s dětmi.

Jak vám vyhovovalo online prostředí pro studium výtvarných technik?

Organizace mi přijde dobře udělaná. Když nemůžu být u přímého přenosu, je možné si vždy vše dohledat zpětně. Mohu si tvořit svůj sešit s vyzkoušenou technikou postupně svým tempem. Pro upřesnění si pustím znovu video s daným tématem nebo webinář. Líbí se mi i otázky a odpovědi. Je to další možnost, kdy se mohu zeptat na to, co mi nejde nebo mě zajímá. Hezké je i poslechnout si připomínky jiných  lidí v kurzu.  Komunikace vzniká nejen s vámi, ale i při sdílené prezentaci obrázků účastníků na stránkách. Takže já jsem moc spokojená.

Které techniky vás nejvíc zaujaly?

Všechno bylo užitečné, v každé části jsem si našla něco, co mě oslovilo. Vymytá tuš, kombinace temperových barev se suchým pastelem, různé způsoby tisku bez lisu. Nebo výroba tupovacího tamponu, který si děti při práci vytvoří.

Vypadá to, že jste kurz využila opravdu naplno. Čím to podle vás je?

Váš kurz mě nenudí. Baví mě a motivuje. Pomáhá mi při mé práci ve škole. Naučil mě znát výtvarné techniky a jejich další možnosti. “Donutil” mě vyzkoušet si je, umět je aplikovat v praxi a mít zpětnou vazbu od lektora i účastníků. Znát správný materiál, umět ho nahradit a vědět, kde ho koupit či pořídit. Moc oceňuji užitečné webináře s odborníky a velký seznam doporučených knih k dalšímu samostudiu. 

Co nejdůležitějšího si z kurzu odnášíte?

Ukázal mi, jak učit  prožitkem. Být teď a tady při práci s dětmi. Ne diktovat, co a jak udělat, ale dát jim prostor pro sebevyjádření. Naučil mě, jak výtvarné dílo žáka hodnotit a neublížit. Posiluje moje jistoty při práci. Jak být kreativní, nebát se experimentovat. Naučil mě těšit se na své hodiny ve škole, aby nebyly jen odučené, ale opravdu prožité.

Možná i vám on-line kurz TECHNIKY A NÁMĚTY dodá novou energii a vlije tvůrčí krev do žil. V takto kreativním a podpůrném prostředí to nejde ani jinak. Oprášení klasických výtvarných technik v neobvyklých kombinacích ve vás nastartuje nekonečný proud kreativity. Budete znovu nadšené ze svých vlastních nápadů.

A pokud jste teprve v začátcích své pedagogické kariéry, věřte, že toto je výtvarný základ, z kterého budete už navždy čerpat. Přidejte se a udělejte další krok k prožitkovém tvoření.

Žádné komentáře

Vložte komentář k příspěvku