Vyhledávat

5 tipů, jak si najít s dětmi čas na tvoření

Ze své zkušenosti vím, že když se mi podaří vytvořit prostor pro tvoření u nás doma, cítím velké uspokojení. Uvědomuji si však, že čím jsou děti starší, tím vědomější musím být při plánování tvořivých okének. Všechny mé děti jsou už školního věku a mají spoustu jiných zájmů. 

Vždy, když se mi povede s nimi tvořit, mám radost ze smysluplně stráveného času. 

Ráda bych podpořila i vás v tom, že je možné si tvoření s dětmi užívat, i když máte málo času nebo hodně dětí různého věku, se kterými se hůř tyto aktivity organizují.

Jsem ráda, že svým dětem ukazuji, že kreslení a malování je běžná aktivita, která jim umožňuje zažívat radost, uvolnění i úspěch. A vůbec nemusí jít o velkolepá výtvarná díla. Pocit uspokojení plyne z toho, že dokáží kresbou či barvami vyjádřit to, co potřebují a cítí se u tvorby přijímány.

Pojďme se společně podívat na 5 tipů, jak na to.

1. Nemějte velké ambice na velké tvoření!

Řada z nás si při slově tvoření představí tvůrčí nepořádek, chaos a přidanou práci s dalším úklidem. Nemusíte vždy vytahovat barvy, tavnou pistoli či kinetický písek. Existují i jednoduché kreslicí hry a aktivity, které zvládnete během 15 minut a stačí vám k tomu papír a fixy. Některé z nich si můžete vyzkoušet v tvořivé výzvě zdarma, kterou už absolvovalo několik tisíc rodičů s dětmi.

2. Mějte připravené výtvarné potřeby stále na očích

Připravte si krabici nebo košík, kde budete mít pár výtvarných pomůcek, které jsou atraktivní a zároveň nevytvoří při používání velký nepořádek. Mohou to být fixy, voskovky, lepicí pásky, nejrůznější nálepky, lepidlo v tyčince, nůžky a proužky papíru.

Pustit se do tvorby můžete, když máte chvilku “prostoje” (před večeří, po obědě, než přijde návštěva…). Věřte, že i takových pár minut stačí!

3. Kreslete si v průběhu večerního čtení

Pokud vaše děti nepotřebují být při uspávání v posteli, je dobré využít tento čas ke klidnému večernímu kreslení. Při poslouchání pohádky si děti mohou kreslit, co je z příběhu zaujme. Je fascinující sledovat, co je pro ně důležité a hodné zaznamenání. A co teprve následné rozhovory o tom, co nakreslily! U nás aktuálně tvoříme kreslený deník ke knize Robinson.

4. Spojte tvoření s učením

Musíte dohlížet na starší sourozence při vypracovávání domácích úkolů? Dejte těm mladším k dispozici jednoduché tvoření. Stříhání proužků barevných papírů, lepení nálepek, obkreslování nejrůznějších předmětů z domácnosti.

5. Vezměte si s sebou tvoření ven

Využijte procházek, lenošení u vody nebo výletu do lesa. Kreativita může mít mnoho podob. Stačí se dívat na svět kolem sebe jinýma očima a jako materiál používat přírodniny, které cestou potkáme.

Vezměte si křídy, provázek nebo oboustrannou lepicí pásku a uvidíte, jaké jednoduché krásy vaše děti dokáží vytvořit.

Máte další tipy, jak zařadit tvoření do každodenního života? Podělte se o ně do komentářů.

Proč si myslím, že stojí za to hledat tvořivé chvilky nejen pro děti?

Těmito malými tvořivými aktivitami děláte pro své děti mnohé. Děti rozvíjejí kreativitu, budují si nejen výtvarné sebevědomí. Tvoření propojuje rodiče a dítě, naladění se na sebe, zastavení se v běhu každodenních povinností.

Co pro vás mohu udělat já? 

Můžu vás zásobit smysluplnými náměty, takže už kdykoliv budete vědět, co máte s dětmi tvořit. Buďte připraveni, až se otevře nový běh ONLINE ATELIÉRU. Pokud se nemůžete dočkat, vyzkoušejte si kreslicí hry zdarma.

Žádné komentáře

Vložte komentář k příspěvku