Vyhledávat

Jak si s dětmi užít jarní tvoření? Inspiraci hledejte v ONLINE ATELIÉRU!

Už jste slyšeli o výtvarných výzvách, které pravidelně pořádám pro členy ONLINE ATELIÉRU? K tematické výzvě rodiče dostanou e-mailem podrobný návod k jednomu výtvarnému projektu – seznam materiálů, fotopostup a motivační hry i tipy, jak si tvoření užít s různě starými dětmi. Cílem výzvy je, aby děti zažívaly radost z tvoření, objevovaly nové výtvarné materiály a ponořily se do procesu skrze hru a prožitek.

Ve facebookové skupině mohou rodiče sdílet hotová díla dětí a inspirovat i motivovat tak ostatní. Mám obrovskou radost, že se mi daří zprostředkovat dětem prožitkové tvoření i takto na dálku – aktuálně v Online ateliéru tvoří přes 140 rodičů s dětmi.

Prohlédněte si fotky výtvorů ze 3 dnů Jarní tvořivé výzvy 

Ze semínka

Jeden z výtvarných projektů se věnoval tématu klíčení a růstu. Kromě povídání jsme přizvali do tvůrčího procesu i opravdovou hlínu. Tato neobvyklá situace, kdy hlína není jen v zahradě či v květináči, nýbrž přímo na papíře, byla pro děti vtahujícím a motivujícím prvkem. A jak si tvoření společně s rodiči užily?

“Ráno nám pěkně nahrála UčíTelka pro první třídu. Semínka, malé rostlinky, jarní květiny. Tak jsme to doma trochu rozšířili, mrkli na zahradu, na obrázky a vrhli se na tvoření a malování. Každý má jeden “kousek” papíru. “
Veronika Peslerová


” Krásná aktivita, dcera byla nejvíc překvapená, že si hrajeme s hlínou doma! Tatínkovi už vysvětlila, jak to je s tím semínkem! Děkuji!”

Petra Fořt Rathouská

Ve vajíčku

Ve většině projektů z jarní výzvy si děti vystačily s běžně dostupnými materiály. Výjimkou byl projekt Ve vajíčku, ke kterému byla potřeba klovatina, což se během karantény ukázalo jako oříšek. Ale nakonec ji většina účastníků sehnala a výsledky opravdu stály za to.

Tato nepříliš používaná výtvarná technika má své velké kouzlo a věřím, že ji děti a rodiče zařadí do svého výtvarného repertoáru.

“Čekali jsme, až klovatinu doručí ČP. A čekání stálo za to. Děti nadšené a já také. A suché pastely teď asi budou číslo jedna ? ve vajíčku kuřátko, kterému se zdá o sluníčku a v druhém krokodýl Jeroným.”

Lenka Vanická

” Malba klovatinou děti bavila moc. Jen se jim pak dlouho nechtělo vybarvovat křídama. Ale už je to tu! Tyranosaurus rex, další dinosauři a vajíčka naší Emy. Pro udržení tvaru jsme použili vykrajovátka vajec, která jsme jen obmalovali klovatinou.”

Hanka Pátik Oplatková

Vyšívané kraslice

Poslední projekt, který vám chci představit, jsou vyšívané kraslice. Do šití se s malými dětmi většina rodičů moc často nepouští – a přitom mohou vzniknout opravdu nádherné výtvory! Kombinace barevných kompozic a nepravidlelných dětských stehů je dle mě úchvatná. Navíc práce s jehlou je pro děti většinou fascinující a atraktivní. Nejmenší děti mohou z plsti vytvořit pouze barevnou kompozici a požádat maminku, ať kraslici vyšije – i takto může vypadat tvoření, které si všichni společně užijí.

” Vůbec jsem to nečekala. Máme dva super akční kluky, ale starší sešil tři vajíčka a fakt ho to bavilo. Stále dokola opakoval, že fakt nevěděl, že umí šít ?. Moc hezká aktivita, já bych u toho ráda vydržela klidně celé dopoledne. Mladší to taky zkoušel a vymýšlel jak vajíčka ozdobit. Díky moc!”
Tereza Endrštová

Dneska jsme šili. Filcové kraslice. Malochům jsem se šitím trochu pomáhala, ale výběr barev, tvary, rozvrstvení apod. úplně v jejich režii. A opravdu jim všem moc pomohlo, když si kraslice i tvary před šitím lehce přilepily lepidlem v tyčince, aby se jim to neposunovalo a nerozjíždělo. Určitě přibudou ještě i další.

Veronika Peslerová

 U nás se dnes, vůbec poprvé, šilo. Dcera má čerstvě 6, šití ji nadchlo. Na žluté straně si zkoušela vyšívání, pak se pustila do sešívání a myslím, že to dopadlo skvěle.

Míša S.

A co říkali rodiče na celou tvořivou výzvu?

Moc mě těší nadšené reakce rodičů, kteří si užívali každodenní inspiraci a společně s dětmi se skrze tvoření ladili na jaro.

” Já jsem nadšená ? Jarní výzva byla skvělá, všechny projekty do detailu zpracované, motivační hry nás se synem moc bavily a je to skvělá příprava na tvoření. Každé ráno jsem se těšila až si přečtu v e-mailu, do čeho se zase vrhneme. Popravdě mi to už chybí, sama mám problém vymyslet něco, aby to zaujalo, bavilo a navíc z toho i něco vzniklo. Prostě spousta skvělých nápadů, kde je prostor pro vlastní tvořivost ?. Syn(2,5 r) nemá rád, když na něj tlačím. Buď si to bude dělat po svém anebo vůbec, takže jsem většinu projektů dělala vedle něj za sebe a i mě moc bavilo. Takže velké díky a moc se těšíme na další výzvy!”

Zuzana Benešová 

“Výzva nás moc bavila, tentokrát jsme díky karanténě i všechno stíhaly ?. Za největší přínos považuji poznání nových technik (ta klovatina to je zázrak!). A šití dcerku taky chytlo a nikdy by mě nenapadlo ji zapojit. A k tomu krásně nekýčovitě vyzdobený byt (povedené obrázky jsem hned rámovala a věšela ?).”

Ludmila Houdková

Líbí

Líbí se vám můj tvořivý přístup? Tak na nic nečekejte a udělejte se mnou další krok do světa prožitkového tvoření.️ Přidejte se do mého ONLINE ATELIÉRU pro rodiče s dětmi a získejte pravidelnou inspiraci k tvoření, která vás zaručeně vtáhne do akce.

3 Komentářů

  • Veronika Peslerová

    Parádní shrnující článek!

    10/04/2020 v 13:09
  • Evule

    Vypadá to skvěle 🙂 Škoda jen, že cena je přespříliš vysoká 🙁

    22/02/2023 v 12:24

Vložte komentář k příspěvku