Vyhledávat

Namalujte si s dětmi na okno vlastní zasněženou krajinu

Po svátku svatého Martina začínáme s dětmi většinou netrpělivě vyhlížet sníh. Aby čekání nebylo nekonečné, můžeme si trochu pomoci. Dejte dětem bílou barvu a zasněžený výhled z okna je nechte namalovat. Využijte skvělé příležitosti poskytnout jim lákavý prostor pro výtvarnou tvorbu.

Na šablony rovnou zapomeňte!

Možná vás to už napadlo. V obchodech najdete řadu nejrůznějších šablon a nálepek, které vám mohou okna vyzdobit. Ale proč? To nejlepší, co můžete udělat,  je nechat zimní motivy malovat přímo děti.

Pro batolata i předškoláky je to přímo snová představa. Malovat na tak velkou plochu! A přitom je to trochu bláznivé. Takové malování musí být přece velká legrace. Věřte, že i děti, které se výtvarným aktivitám brání, budou nadšené.

Nemusí malovat jako malý Lada.

Nemějte na své děti přehnané nároky. Obrázky na vašich oknech nemusí vypadat  jako ilustrace z Ladových zimních krajinek. Nechte děti malovat tak, jak je to baví a uspokojuje. Nesvazujte je zbytečně svými nároky, že to “musí být hezké”. Zima může vypadat různě od pár vloček, přes zástupy sněhuláků po bílou chumelenici (čtěte: čmáranici).

A nestůjte jim v napětí za zády. Spíš se k nim přidejte a užijte si, jak štětec klouže po hladkém skle.

Čím lze kreslit a malovat?

Variant je celá řada. Můžete zvolit čistější či špinavější. Můžete sáhnout po domácích zdrojích nebo specializovaných pomůckách.

Na malování je nejlepší bílá tempera a  tekuté mýdlo.

Mýdlo přidáváme pro snazší umývání. Směs si namícháte tak, aby se vám s ní dobře malovalo štětcem. Měla by zanechávat bílou stopu a nestékat po skle dolů.

Mějte připravené papírové ubrousky nebo vlhčené kapesníky, ať můžete obratem řešit všechny nenadálé barevné katastrofy.

Na kreslení můžete použít bílou pastelku Stabilo nebo křídové fixy na reklamní tabule.

Pokud budete kreslit speciální fixou, celá práce bude mnohem čistší a bude i snazší okno utřít. Zároveň ale neobsáhnete tak velkou plochu jako štětci.

Jak si tvoření užít ještě více užít?

Nechte děti, ať si užijí netradiční malovací prostor. Není nic lepšího pro rozvoj grafomotoriky než malovat na velký formát ve svislé poloze.

Věřte, že děláte pro své dítě velkou věc – necháváte jej svobodně se výtvarně vyjádřit na velkou plochu. Je to skvělá podpora líhnoucího výtvarného sebevědomí. Zároveň si dokážu představit, že možná cítíte zábrany, zda se do takové velkolepé tvorby pouštět.

Pokud si nejste jistí, zda snesete celý advent pohled na dětské čmáranice na okně, zvolte místo obývacího pokoje třeba dětský pokoj. Umyjte okna, až vás zasněžený výhled přestane bavit.

Pusťte se s dětmi do bílého malování a užijte si naplno tvůrčí nadšení, společný čas i nový zasněžený výhled z okna.

A pokud je vám blízké mé pojetí rozvoje dětské kreativity, nenechte si uniknout mou nejnovější knihu TVOŘÍM S PROŽITKEM, která potěší pod stromečkem nejen vaše děti, ale i jejich paní učitelky.

2 Komentářů

  • Naďa

    Maľujeme s deťmi na okná kriedou nastrúhanou na prášok a zmiešanou s vodou. Táto technika mi chýbala vo vašom článku. Prajem vám veľa úspechov v práci.

    29/11/2020 v 20:53
  • Zoja Zlonická

    Bojím se, že děti pak budou malovat i po stěnách. Už to dělaly a zakazuji to mimo jednu zeď. Už to vyzkoušely i krémy na boty🙈. Láká je, co je zakázáno.

    10/12/2023 v 20:36

Vložte komentář k příspěvku