Vyhledávat

Ohlédnutí za rokem 2020: Mé důvody k oslavám

Tvořit s dětmi jsem začala už 1. ledna po silvestrovské oslavě. Na každé dítě připadla jedna číslice. Trocha pestrých lepicích pásek a rozmazaných suchých pastelů a velká krása je na světě!

A rok 2020 byl opravdu pestrobarevný a měla jsem mnoho důvodů k slavení. Na zastavení a ohlédnutí jsem si nechala celý prosinec.

Minulý rok pro mě nebyl výjimečný jen kvůli Covidu, ale také proto, že jsem učinila velmi zásadní krok týkající se mé kariéry.

Jak se mi dařilo a co pro mě byly ty největší výzvy, si můžete přečíst v mém retrospektivním příspěvku, kde vám nechám nahlédnout do osobního i profesního života.

Co jsem si v lednu 2020 naplánovala a jak se mi to podařilo?

Když jsem si při reflexi profesní části roku otevřela svůj soubor s plány na rok 2020, abych zjistila, co se naplnilo a co ne, docela jsem se pobavila.

První odrážkou bylo naplánovat si po měsících celý rok. Kdy bude jaká výzva či kampaň ke kurzu. K tomu bohužel za celý rok nedošlo. Plánovala jsem vše z měsíce na měsíc. Vlastně to bylo dobře, protože jsem mohla flexibilně reagovat na stávající situaci a měla jsem prostor pracovat na nečekaném online kurzu pro pedagogy. Každopádně věřím, že letos už to bude rozhodně jinak.

Skupina Tvoříme prožitkem žije minivýzvami

Ve skupině kromě pravidelného sdílení inspirací a předávání zkušeností mezi členy pořádám i několikrát ročně minitvořivé výzvy zdarma. Většinou trvají pět dnů a každý den zveřejním jednoduchý výtvarný úkol. Účastníci poté sdílí své výtvory v komentářích.

První minivýzvou roku 2020 bylo Recyklohraní. Inspirací se mi staly pokojíčky přeplněné hračkami, které by bylo možno místo hození do koše použít k tvoření. A pak už to jelo. V únoru proběhla Srdíčková výzva, na jaře Velikonoční přání 5x jinak a Čarodějné tvoření.

Největší úspěch měla asi doruda zbarvená výzva Vlčí mák, ale jak?. Suma sumárum osm týdenních inspirací k tvoření. Všechny jsem je vložila jako bonus k online kurzu Tvoříme společně, aby podle nich mohli účastnici tvořit i v tomto roce. A co čeká nás ve skupině Tvoříme s prožitkem? Nechte se překvapit. Ale věřte, že společně s dalšími desetitisíci členy se nudit nebudete.

Nadchla jsem pedagogy pro prožitkové tvoření

Můj původní plán byl užít si v klidu prázdniny. Pak jsem ale udělala naprosto impulzivní rozhodnutí, které změnilo nejen mé léto, ale troufám si říct, že i celé mé další podnikání. V rámci zahraničního online marketingového kurzu SOMBA jsem měla za úkol za úkol vytvořit a otestovat online kurz pro novou cílovou skupinu. Protože už zdaleka nejsem začátečník, kladla jsem si nemalé cíle. Zároveň poměrně vysoká cena programu, kterého jsem se účastnila, mě vedla k tomu, abych skutečně plnila krok za krokem předepsané úkoly.

Výsledkem byl testovací čtyřtýdenní online kurz, kterým prošlo 700 pedagogů a 300 z nich splnilo podmínky pro získání osvědčení. V navazujícím již placeném kurzu jsem měla přes 90 učitelů a v průběhu podzimu jsem je online učila výtvarné techniky v prožitkovém tvoření.

Pobyty s Plaváčkem plné prožitkového tvoření i plavání

V roce 2020 se nám podařilo absolvovat čtyři rodinné pobyty s plaváním. To je pro nás nadstandard zvláště s přihlédnutím k situaci, která stran kovidových opatření celý rok panovala. Jeden týden navíc se vloudil, když jsem vyměnili plánované Alpy za Krkonoše. A nemělo to chybu.

Na plaváčkovských pobytech se na pár dnů ocitnete v jiném světě. Jen voda, sauna, masáže, vaši blízcí a podobně naladěné rodiny. Je to skvělý relax s rodinou i prostor pro noření se do hlubin vnitřních světů.

Jedna z mála společných rodinných fotek tohoto roku

Každodenní odpolední tvoření dává příležitost vymalovat všechny emoce s vodou spojené. Téma vody je v tvoření nekonečná inspirace a nepřestane mě snad nikdy bavit.

S Plaváčkem na horách

Odchod na volnou nohu

Byl to plán, z kterého se nedalo uhnout. Den D měl nastat 1. 9. 2020. Oznámila jsem svůj odchod ze SVČ Lužánky téměř rok a půl dopředu, abych dodržela všechny své pracovní závazky. Dále také abych se mohla připravit a ujistit, že můj projekt TVOŘÍME S PROŽITKEM je životaschopný. 

Naštěstí jsem ani kvůli koroně nemusela uhýbat ze svých představ. Jak se ukázalo, byla jsem připravená na fungování v online prostoru lépe než mnozí ostatní. Ještěže můj dlouhodobý plán byl, že od září budu spíše odpočívat a rozhodně se nebudu pouštět do velkolepých projektů. To, že jsem své živobytí nepostavila na živých lekcích, výtvarných dílnách a kroužcích, se ukázalo jako velmi prozíravý tah. Ani tak jsem se ale rozhodně nenudila.

Největší obavy se nenaplnily

Stran kovidové epidemie jsem neměla strach, že nebudu mít práci, ale spíš nedostatek času se jí věnovat. Ještě při první vlně a o prázdninách jsem si říkala: “Hlavně se nesmí stát, že budu pracovat z domu sama na sebe a k tomu budu mít doma tři děti na domácím vzděláváním.” A tyto mé největší obavy se naplnily. Téměř na celý podzim se školy zavřely. Naštěstí se ukázalo, že realita není tak tragická. Opět jsme pracovali z domu i s manželem. Střídali jsme se u online výuky a kontrolování domácích úkolů. Pracovala jsem vždy celé pondělí, kdy jsem natáčela videa a tvořila obsah jednotlivých modulů. A pak v tříhodinových blocích po obědě. Dalo se to. Ale ta vděčnost za poslední předvánoční týden, kdy v osm ráno byt utichl a všechny děti byly umístěny v institucích…

Sama bych to nezvládla

Velkou podporou a inspirací mi v tomto roce byla Ingrid Dach. Díky ní jsem vstoupila do SOMBY a vytvořila online kurz pro pedagogy. Když jsem byla plná pochybností, zda bude o online výtvarné vzdělávání zájem, stála při mně a dodávala mi odvahy. Co nejhoršího se mohlo stát? Že zjistím, že je to slepá ulička a zavčas z ní vycouvám. To naštěstí nenastalo, naopak se mé pole působnosti rozšířilo.

Vzájemně jsme se podporovali také s Monikou Guillemin Weiglovou. Je skvělé být s někým na stejné vlně, co se podnikání týká, protože víte přesně, co ten druhý zažívá, jaké výzvy řeší a jaká podpora mu pomůže. Byla to nezapomenutelná výzva. A jsem vděčná, že jsme se na podzim, kdy ještě opatření nebyla tak přísná, mohly s Monikou v Brně setkat osobně.

Přestože mě má práce baví a naplňuje, častokrát jsem se v průběhu roku přistihla, že jsem prostě unavená a některé pracovní rutiny mě štvou. Mám ráda výzvy a nové projekty, ale administrativa s nimi spojená už mě tolik nebaví. Jsem moc ráda, že jsem se někdy v září rozhodla oslovit virtuální asistentku, která mi s mnoha oblastmi mého podnikání pomáhá. Je to pro mě neskutečná úleva.

Angličtina mě konečně baví

Spoustu let mi chyběla vnitřní motivace pro učení angličtiny. Přestože jsem dva roky v práci měla na starosti anglicky mluvícího dobrovolníka, na mou angličtinu to prakticky nemělo vliv. Jako introvert jsem s ním řešila opravdu to nejnutnější. Když jsem nějaké slovíčko neznala, tak jsem mu danou věc ukázala nebo prostě neřekla.

Až v posledním roce jsem si uvědomila, jak moc mě má úroveň angličtiny limituje. Chtěla jsem se vzdělávat v zahraničí a mít přehled v mém oboru. Co mi nejvíc pomohlo ke změně?

Nadchla jsem se kreativním a inovativním přístupem Kláry Pirkové. Díky jejímu jazykovému koučování mě angličtina nejen baví, ale je pro mě i příjemným relaxem. Zároveň obsah vzdělávání přesně koresponduje s mými zájmy – arteterapií a online businessem.

Prázdninová pohoda na hájence

Hájenka je místo, kde si opravdu nejvíce odpočinu, ať už s rodinou nebo s přáteli. Bez elektřiny, u ohně a často také v bahně. Bylo tomu tak i letos.

Rok 2020 v číslech

 • 3000 fanoušků na profilu Radka Rubešová: Tvoříme s prožitkem
 • 10 000 členů skupiny Tvoříme s prožitkem
 • 560 fanoušků na Instagramu
 • 600 kg naporcované keramické hlíny, do které se zanořili rodiče s dětmi při domácím tvoření v Týdnu s hlínou
 • 1000 účastníků sezónních tvořivých výzev, které skrze tvoření, hru a prožitek provází děti i rodiče rytmem roku
 • 700 lektorů a pedagogů, kteří absolvovali testovací běh čtyřtýdenního online kurzu Nadchněte děti pro tvoření

A jaké jsou mé plány na další rok?

 • V lednu startuje zbrusu nový skupinový program pro ženy Tvoření tě promění. Během deseti týdnů budeme v malé skupině pracovat na výtvarném sebevědomí a hledat zdroje naší kreativity.
 • Už dva roky mlsně pokukuji po online kurzu australské arteterapeutky Cornelie Elbrecht. Důvodů, proč do kurzu nevstoupit, jsem měla několik. Hlavní brzdou byly čas, vysoká cena a nízká úroveň mé angličtiny. Peníze jsem si už vyčlenila a na angličtině už několik měsíců vytrvale pracuji. Začínám 17. ledna a nesmírně se těším.
 • Chtěla bych dokončit Psychoterapeutické minimum, které studuji v rámci Českého institutu biosyntézy. Už mám za sebou psychoterapeutické systémy, neurologii a teorii attechementu. Je to opravdu nabité vzdělávání se skvělým obsahem i zkušenými lektory z praxe. Jen to bohužel vypadá, že na zkoušky se budu muset po dlouhé době opravdu učit.
 • Chystám se dobýt Pinterest. Přestože to není má preferovaná síť a sama tam inspiraci nevyhledávám, je mi jasné, že rodiče a učitelé ano. A moc bych si přála, aby narazili právě na inspiraci ode mě. Máte se na co těšit, protože ve spolupráci s Veronikou Ježíkovou to plánuji pořádně rozjet.
 • Plánuji spustit další běh online kurzu pro učitele.
 • Chystám se ujít několik set kilometrů s novými holemi.
 • Absolvovat několik úžasných plavacích pobytů s Plaváček Babyclub.
 • V srpnu mi bude 40 a už pomalu začínám spřádat plány, jak tento milník pojmout. Už teď vím, že krom oslavy s rodinou a přáteli, podniknu nějakou cestu či pouť pěkně v rozjímání o samotě. Taky by se mi hodně líbilo protančit se k tomuto výročí na nějaké vícedenní taneční dílně.

5 Komentářů

 • Eva Dittingerová

  Radko, tohle je radost číst. Obdivuji už jen tu výdrž to všechno sepsat a uspořádat. Co všechno se skrývá za těmi slovy práce… každopádně se nebudu divit ani trochu, když si přání a plány na ten další rok splníš. Teď si o to vyloženě říkají. Přeji ať se Ti daří a jen samá příjemná překvapení!

  29/12/2020 v 11:38
 • T.

  Rádi,

  po přečtení mě hřeje něco u srdce a něco ve mě chce tvořit a chce ven. Moc gratuluju a moc se raduju s Tebou.
  Nabízím 2 hole, 2 nohy a jednu upovídanou pusu k procházkám v roce 2021:)

  T.

  30/12/2020 v 11:36
 • Hana Soběslavská

  Úžasný článek a hlavně velmi motivující! Přeji Vám, aby vyšlo všechno co si plánujete a hlavně se těším na Pinterest.

  30/12/2020 v 17:31

Vložte komentář k příspěvku