Vyhledávat

Jak proměnilo tvoření Danču Morávkovou?

V tomto rozhovoru se můžete těšit na sdílení absolventky mého online programu TVOŘENÍ TĚ PROMĚNÍ. Její příběh je zajímavý především tím, že je profesionální ilustrátorkou, a přesto cítíla, že není zcela plně napojena na svůj vniřní kreativní proud. Za deset společných týdnů se nám společně podařilo projít obdivuhodnou cestu, která má přesah nejen do Dančiny profese, ale i do osobního života a každodenního prožívání. Děkuji moc, že se rozhodla veřejně takto svůj příběh sdílet.

Jaký byl tvůj vztah k tvoření, než jsi vstoupila ke mně do programu?

Tvořila jsem vlastně odjakživa. Posledních několik let se věnuji kreslení intenzivně jako ilustrátorka. Ztvárnila jsem ilustrace do tří knih, moje obrazy visí v mnoha domácnostech, ale vždy jsem se svou prací byla tak nějak vnitřně nespokojená. A i během samotného procesu jsem dost často cítila napětí.
Je to asi rok a půl, co jsem objevila tvůj projekt Tvoření s prožitkem, prošla se svou tříletou dcerou několika výzvami a zúčastnila se i kurzu Tvoříme společně a díky tomu jsem zjistila, že existuje i úplně jiný způsob tvoření, než je ten můj.

V čem vnímáš největší změnu, která se u tebe udála?

Do kurzu TVOŘENÍ TĚ PROMĚNÍ jsem vstupovala s tím, že dokážu překreslit reálné postavy a věci, v určitém smyslu i zapojit fantazii, ale chtěla jsem jít mnohem hlouběji. Přala jsem si tvořit to, co cítim. Dostat se k takové té až dětské fantazii, kdy je vše možné. A to se mi myslím povedlo.

Co ti tvoření přineslo za kvality do běžného života?

Během kurzu přišlo zajímavé uvědomění, že mám nějaké obavy dotýkat se barev, hlíny, ušpinit se, v čemkoli se matlat. A vlastně i v běžném životě mi dělá problém namazat se třeba krémem a začínalo to zacházet i mnohem dál.

Díky společnému sdílení s ostatními ženami v kurzu a zjištění, že v tom nejsem sama a hlavně díky tobě jako průvodkyni, se s tím vyrovnávám. Velmi mi v tom pomáhá tvoření s hlínou. To je pro mě naprosto úžasný materiál. Hlína mi také pomohla při tvoření s dcerou. Řekla bych, že nás při naší velké rozdílnosti ty tvořivé chvíle velmi spojují. S hlínou si můžeme obě dovolit být kreativní, jak zrovna potřebujeme. Protože upřímně, dříve mě od tvoření s dcerou odrazoval hlavně následný úklid, ale v tomhle případě je neuvěřitelně snadný.

Jaká naše společná výtvarná aktivita se tě nejvíce dotkla?

Opět se vratím k hlíně, a to konkrétně k malování hliněným blátíčkem. Je to velmi uklidňující. Vezmu velký čistý bílý papír, pomatlám ho “špinavou” hlínou, dotvořím suchým pastelem nebo akvarelem a vznikne něco tak jemného a něžného. Myslím, že v mých obrazech z hlíny bude vždy spojitost s přírodou, spojitost se zemí.

A co mě ještě neskutečně oslovilo je akční akvarel neboli smejvák. Ten pocit, že maluji, míchám barvy podle svych pocitů, pak to spláchnu pod vodou a něco na papíře zůstane. Já nad tím nemám vůbec žádnou kontrolu. Jen se dívám a najednou na mě kouká příběh. Můj příběh.

V čem pro tebe bylo důležité mé provázení a podpora skupiny?

Obojí bylo dost zásadní součástí procesu. Celým kurzem jsi nás provedla velmi citlivě a s velikou podporou v tom, že vše co děláme a cítíme je v pořádku. Každá tvořivá činnost byla podaná tak, abychom ji zvládly uchopit spravně (např. vysvětlení jak s kterým materiálem pracovat), ale aby byl prostor pro naší fantazii a pro naše potřeby

Podporu skupiny, jak jsem zmínila, oceňuji v tom smyslu, že člověk ví, že v těch situacích, které během tvoření nastavají, není sám. A také jsem často ze sdílení ostatních, poznávala sama sebe.

Máš nějaký vzkaz pro budoucí účastníky?

Ať už máte pochybnosti jakékoli, hod’te je za hlavu a skočte do toho rovnýma nohama. Nebudete litovat. Tvoření vás opravdu promění.

Děkuji Danči za velmi otevřené a upřímné sdílení. Jsem moc ráda, že nám dala nahlédnout nejen do sbírky svých vytvořených obrazů, ale také do svého nitra procesu její proměny.

Ráda vás uvítám v dalším běhu skupinového programu pro ženy TVOŘENÍ TĚ PROMĚNÍ. Nenaučím vás kreslit a malovat, ale ukážu vám, jak přijmout sebe sama ve vašem autentickém výtvarném projevu. Ukážu vám, jak zažít radost z tvoření, objevit kouzlo improvizace a nechat se vést přítomným okamžikem.

Žádné komentáře

Vložte komentář k příspěvku